Dünya üzerinde yaklaşık 2 milyar büyükbaş ve 1,5 milyar da küçükbaş olmak üzere toplamda 3,5 milyar adet civarında çiftlik hayvanı bulunmaktadır. Kırmızı et kreatin, B6, B12 ve D vitaminlerini içerir. İçerdiği besinler kısa sürede enerjiye dönüşerek vücudun zinde kalmasına destek olur. Özellikle kreatin ve protein zenginliği sayesinde kas yapımını destekler. Bu nedenle kilo kontrolünde ve sporcular için önemli besin kaynakları arasındadır.

Mezbahalardaki üretim süreçleri mal kabul, dinlendirme, kesim, kanatma, deri alma, iç organ alma, karkas bölme, muayene, derecelendirme ( grading ), parçalama ve ileri işleme, paketleme ve satış öncesi muhafaza ( dinlendirme ) olarak özetlenebilir.

Kırmızı etli hayvanlar muayene ve derecelendirme fazından sonra bütün olarak ya da parçalanarak işlem görebilir ve saklanabilirler. Önemli olan tüm işleme sürecinin karkas et oda sıcaklığına gelmeden önce sona erdirilmesidir ancak etin kesimden sonra ilk 2 – 3 saat içerisinde depoya girmesi tavsiye edilmektedir. Kanatlılar kadar olmasa da kırmızı et de hızla bakteri oluşumuna yatkın olup işleme süreçlerinde hızlı olunması gereklidir aksi taktirde sağlık için olumsuz koşullar oluşabilir. Eğer nihai ürünler donuk olarak saklanacak ve sevk edilecekse bunun öncesindeki şoklama işleminde ( -35, -40°C ) istenilen ürün çekirdek ısısının ( -18°C ) doğru sürede sağlanması için dizayn ve kapasite seçimi yüksek önem arz etmektedir.  Ayrıca karkas etin nem kaybı maksimim %2 olacak şekilde soğutma sistemi seçilmesi de gerekmektedir. Parçalara ayrılmış kırmızı et vakumlu paketlerde ve soğuk depolarda ( 0, +4°C ) olmak kaydıyla yaklaşık 60 gün muhafaza edilebilir. Frigotek, bu süreçteki gereklilik ve zorunlulukların en üst seviyede sağlanması adına, kanatlı hayvan ürünleri için, verimli, etkin, hijyenik, çevresel açıdan sürdürülebilirliği olan ve tesisinize uygun projeyi dizayn ediyor, üretim ve ürün tedariği süreçlerinden sonra anahtar teslim olarak size sunuyor.