İnsanoğlunun tarım yapmaya başlayıp yerleşik düzene geçmesinde özellikle patatesin çok önemli bir yeri vardır. İçerdiği enerji karbonhidratlar, mineraller ve vitaminler nedeniyle doyurucu ve besleyici bir gıdadır. Yetiştirilmesinin kolay olması ve uzun süre saklanabilmesi nedeniyle çok sayıda insanın günlük diyetinin önemli bir parçasıdır. Klasik yöntemlerle uzun süre saklanabilmesi avantaj olmasına rağmen fire ve kayıpların fazla olması ürünün ekonomik olmasının önünde bir engeldir.

Yemeklerin lezzet kaynağı olan, lifli yapısı ile içerdiği folik asit, mineraller ve C vitamini ile kıymetli bir gıda olan soğan da benzer özellikler göstermektedir. Her iki ürünün de özel havalandırmalı depolarda ve depolama süreçleri ( patates için kurutma, iyileştirme, kademeli soğutma ve kademeli ısıtma; soğan içinse kurutma, kabuklaştırma, kademeli soğutma ve kademeli ısıtma olarak özetlenebilir )gözetilerek saklanması durumunda hem saklama süreleri uzayacak ve hem de kayıplar minimum seviyede olacağından yatırımcı ekonomik zarara uğramayacaktır.

Bununla birlikte ürünlerin kullanım amaçları (sofralık ya da endüstriyel)  ve depolanma şekillerine (kasalarda ya da dökme) göre farklı havalandırma seçenekleri mevcuttur. Pressure box- airbag system, suction wall system, letter box system, dragon system, half round ducts system başlıcalarıdır. Amaç için en uygun olan sistemin konusunda uzman kişilerce seçilip uygulanması en doğrusudur.

Unutulmamalıdır ki gıda depolamada en önemli konu depoya giren ürün miktarı ile çıkan ürün miktarının birbirine en yakın seviyede olmasıdır. Aksi taktirde çiftçi / yatırımcı çok büyük maddi kayıplara uğrayabilir. Bunun sağlanması da ancak ve ancak depolamada uygun koşulların sağlanması ile olabilir.

Frigotek, bu süreçteki gereklilik ve zorunlulukların en üst seviyede sağlanması adına, patates ve soğanların uzun süreli depolanması ve kayıpların minimum seviyede tutulması için, verimli, etkin, hijyenik, çevresel açıdan sürdürülebilirliği olan ve tesisinize uygun projeyi dizayn ediyor, üretim ve ürün tedariği süreçlerinden sonra anahtar teslim olarak size sunuyor.