Gıda ürünlerinin uygun ortamlarda saklanmaması bakteri oluşumuna ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunu önlemenin ve gıdaları uzun bir süre saklamanın yollarından biri de ürünleri donmuş olarak muhafaza etmektir. Genel kanının aksine ürünlerin doğrudan ( -18°C ) ısısındaki odaya konulması hiç uygun değildir ve sağlık açısından riskler barındırır. Gıda ürünleri hızla bozulabildiği için ürünün çekirdek ısısının çok hızlı bir şekilde (-18°C ) şartlarına ulaştırılması gerekir. Buna şoklama ya da blast freezing denir. Bu işlem temel olarak ürünün ( -35, -40°C ) koşulundaki bir odaya alınıp çekirdek ısısının hızla istenen seviyeye düşürülmesiyle yapılır. 

Donmuş gıdaların haricinde dalından koparıldıktan sonra hızla bozulan bazı meyve ve sebzeler için de soğuk depolama öncesinde benzer şekilde hızlı soğutma ( ön soğutma, blast chilling ) uygulamasının yapılması gerekir. Bu işlemin bazı gıdalar için soğuk su kullanılarak yapılması daha uygundur. Bununla ilgili bilgileri de su soğutma sistemleri başlığında inceleyebilirsiniz

Frigotek, bu süreçteki gereklilik ve zorunlulukların en üst seviyede sağlanması adına, tüm gıda ürünlerinin şoklanması ve hızlı ön soğutma yapılması için, verimli, etkin, hijyenik, çevresel açıdan sürdürülebilirliği olan ve tesisinize uygun projeyi dizayn ediyor, üretim ve ürün tedariği süreçlerinden sonra anahtar teslim olarak size sunuyor.